Dolar : Alış : 5.6134 / Satış : 5.6235
Euro : Alış : 6.4316 / Satış : 6.4432
HAVA DURUMU
hava durumu

Karacabey22°CHafif Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 2833 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP’Lİ SARIBAL: TARIMDA UMUTLAR BAŞKA BAHARA

17 Temmuz 2018
Bugün: 1 - Toplam Okuma: 94
Ana Sayfa » Yurt Haberleri»CHP’Lİ SARIBAL: TARIMDA UMUTLAR BAŞKA BAHARA
CHP’Lİ SARIBAL: TARIMDA UMUTLAR BAŞKA BAHARA

Türkiye’de tarım dibe vurmuşken, bütün tarım ürünlerini ithal eder hale gelmişken, yeni Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bulduğu çözüm, devletin elindeki verimli toprakları kiraya vermek. Tıpkı Nasrettin Hoca’nın borç ödeme hesabı gibi. Oysa, çitçinin üretime dönmesi için acil tedbirlere ihtiyacı var.

(NOT: Nasrettin Hoca’nın ilgili fıkrası şöyle: Nasrettin Hoca tarlada çalışırken, alacaklısı gelmiş ve “paramı ne zaman vereceksin” diye sormuş. Hoca “Şu gördüğün bölgeden devamlı koyunlar geçer. Oraya dikenli çalılar dikeceğim. Gelen geçen koyunların yünleri bu dikenlere takılacak. Takılan yünleri toplayıp satacağım ve sana borcumu ödeyeceğim. Alacaklı gülünce de “Peşin parayı görünce nasıl da gülersin” demiş.)

TARIMDA UMUTLAR BAŞKA BAHARA

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen dönem ile birlikte yeni Bakanlar Kurulu da göreve başladı. Dost ahbap kabinesinin en dikkat çekici isimlerinden biri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli. Bakan, önce FETÖ’den tutuklu ağabeyi ile gündem oldu. Şimdilerde ise tarıma dönük ilginç vaatleriyle dikkat çekiyor.

İlk demecini verirken, göreve getirilmesinin kendisi için de sürpriz olduğunu belirten Pakdemirli, bakanlığına ilişkin ise “Bu bizim uzak olduğumuz bir şey değil. Çiftliğimiz var. Üzümümüz, incirimiz, tavuk kümeslerimiz var. Yani tarımın her tarafına dokunmuş bir aileyiz” diyerek konuya hâkimiyetini dile getirdi.

Bıyık bırakarak kabineye uyumunu gösteren Bakan Pakdemirli, son olarak Türkiye’nin verimli topraklarını kiraya vereceğini müjdelediği açıklamasıyla gündem oldu.

Sudan’dan arazi kirala, Türkiye’dekini kiraya ver…

Türkiye’nin verimli toprakları olduğu doğru ama her yıl binlerce hektar tarım arazisi, merası imara açılıp yok edilirken hangi münbit (verimli) araziyi kime kiralayacaksınız? Çiftçi elindeki araziyi ekemezken, eken ürününü satamayıp tarlada bırakırken devletin münbit arazisini nasıl kiraya vereceksiniz? 2014 yılında 99 yıllığına Sudan’dan arazi kiralayan Türkiye, hangi verimli araziyi kime kiraya verecek? Böyle bir çelişki olabilir mi?

Çiftçi mutsuz, umutsuz…

Tarım girdi fiyatları almış başını gidiyor. Çitçi üretemiyor, ürettiğini satamıyor. Tarım kesimi her yıl kan kaybediyor. Kısa süre önce tarım alanında faaliyet gösteren bilgi şirketi Doktar, 81 ilde 3 bin 187 üreticiyle görüşerek yaptığı “Çiftçinin Nabzı Araştırması”nda bu durumu belgeledi. Araştırmaya göre çiftçiler umutsuz olduklarını, para kazanamadıkları için çocuklarının da çiftçilik yapmasını istemediklerini belirttiler. Ürünleri tarlada kaldığı için yatırım yapamayan çiftçi üretimden kaçıyor, Sayın Bakan ise devletin verimli topraklarını kiraya vermekten bahsediyor.

Maalesef, yeni bakanın yaklaşımı da umut vermekten uzak. Tarım kesiminin acil yardıma, desteğe ihtiyacı var. Sayın Bakan ise başka bir ülkede yaşıyor gibi açıklamalar yapıyor. Anlaşılan o ki, köylü, çiftçi, üretici için yine umut başka bahara kaldı. Her derde deva diye sundukları tek adam rejiminin bakanlarının köylüye, çiftçiye, üreticiye umut verecek bir çabası, planı, programı yok…

İlgili Terimler :
TemaFabrika