Dolar : Alış : 5.6134 / Satış : 5.6235
Euro : Alış : 6.4316 / Satış : 6.4432
HAVA DURUMU
hava durumu

Karacabey22°CHafif Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 2833 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kadınlarımızın gücüyle başaracağız”

08 Mart 2018
Bugün: 1 - Toplam Okuma: 189
Ana Sayfa » Karacabey Haberleri»“Kadınlarımızın gücüyle başaracağız”
“Kadınlarımızın gücüyle başaracağız”

CHP İlçe Kadın Kolları’nın kahvaltı etkinliği doldu taştı: 

Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Kadın Kolları’nın dün düzenlediği “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kahvaltısı doldu taştı. Karacabeyli bayanların yoğun ilgi gösterdiği kahvaltılı programda, kadının gücüne vurgu yapıldı.

CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Vildan Özkula, il yönetim kurulu üyeleri, çevre ilçelerin başkanları ile MHP ve İYİ Parti İlçe Kadın Kolları üyelerinin de yer aldığı etkinliğin açılış konuşmasını CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Nuray Ayhan Kula yaptı.

Türkiye’de kadınların dört temel sorunu olduğuna dikkat çeken Kula, “Bunlar; eğitim, istihdam, şiddet yönetime katılım sorunlarıdır. Bu sorunların her biri bir sonrakini tetikler. Türkiye’de her çalışan 10 kişiden 7’si erkek iken, sadece 3’ü kadındır. Türkiye’de okuma yazma kadınlarda erkeklere göre 5 kat daha düşüktür. Dolayısıyla kadınlar eğitim görmeli, genç kızlar okula gitmeli, kadınlar çalışmalı, kadınlar şiddet görmemeli ve kadınlar siyasete katılmalıdır. Bunu tüm kadınlar el ele başaracağız ve elbette erkeklerin desteği ile başaracağız.

Kadına seçme ve seçilme 

hakkını veren Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran ve minnetle anıyoruz. Kadını gördüğü şiddetle uğradığı haksızlıkla çileli koşullarıyla değil toplum içerisindeki başarısıyla, fedakar duruşuyla yeni nesillerin yetişmesinde olmazsa olmazlığı ile anılacağı bir Türkiye için çalışıyoruz. Kadına şiddete hayır diyoruz.

8 Mart tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu bir yaşama isteklerini dile getirdikleri bir gündür. Her yıl 8 Mart tarihinde dünya genelinde kutlanan emekçi kadınlar gününe, şiddet ve istismar mağduru kadınların gölgesi düşüyor. Geçen yıl ülkemizde 328 kadınımızı cinayete kurban verdik. Her dört saatte bir kadın tecavüze uğruyor, kadını gördüğü şiddetle, uğradığı haksızlıklarla değil, toplum içerisindeki başarısıyla, fedakar duruşuyla anılmasını istiyoruz. Bir ülkenin ekonomik açıdan refahı ve kalkınmışlığı, kadının iş gücü piyasasındaki yerini almasıyla mümkündür. Kadınların haklarını engellemek demek o toplumu bitirmek demektir. Kadınsız bir toplum, çorak bir toprağa benzer.

5 Aralık 1934’de bir çok Avrupa ülkesinden önce biz kadınlar seçme ve seçilme hakkımızı kazanmışız. Bu kadınlar için bir devrimdir. Aradan geçen bunca yılda biz kadınların kazanımlarını daha ileriye taşıması gerekirken, eğitimde, istihdamda, karar alma ve yönetme mekanizmalarında önümüze konulan engeller kadının siyasal ve sosyal yaşama katılma konusunda erkeklere oranla çok daha fazla mücadele vermek zorunda kalmasına neden olmaktadır. Kadınların bu konuda verdikleri mücadele çok değerlidir. Bizim, tüm çabamız kadınların insan hakları temelinde siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, toplumun bu gelişimi benimsemesi ve içselleştirmesi, bu değişim ve gelişiminde de kadının, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarıyla taçlandırılması içindir. Gelinen bu noktada Anayasa ve yasalarda var olan haklarımızı hayata geçirmek için daha iyi örgütlenmemiz, dayanışmamızı güçlendirmemiz, emeğimizi birleştirmemiz gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Kadınları engelleyen ayrımcı unsurların kaldırılması, kadın ortak mücadelesi ile olacaktır. Biz inanıyoruz ki, kadınlar birlik olursa dünya yerinden oynar. Birlik olacağımızı ümit ederek tüm emekçi kadınlara özgür, eşit bir dünya diliyorum.” dedi.

CHP İlçe Başkanı Ayfer Şahin Çiftçi ise, “Evinde çocuğunu eğiten, iş yerinde üretime katkı sağlayan, her alanda düzenleyici olan kadın her yerde emekçidir. Kadının fıtratında zaten yok etmek yoktur, var etmek, çoğaltmak vardır. Kadının bu doğasını yok etmeye çalışanlara karşı CHP olarak her zaman mücadelemizi devam ettireceğiz. Kadınlar olarak sadece kadın haklarını savunarak değil, kadın bilincinin doğru yerleşmesi için eğitimde öncü olacağız. Dünyaya barışın gelmesi için evinde barışı öğreten olacak, barışı, huzuru öğreterek barışı getireceğiz.” ifadesini kullandı.

“Kadınlarımız baş tacımız” diyen Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her geçen gün partimize kadın üyelerimiz katılıyor. Kadın Kollarımızı daha güçlendireceğiz. Ev ziyaretlerine başlayacağız. Seçimlere az bir süre kaldı. Karacabey Belediyesi’ni kazanmak zorundayız. Farkında mısınız, birçoğumuzun çocuğu işsiz! Çocuklarımıza iş imkanları yaratmak ve Karacabey’in yönetiminde söz sahibi olmak için Belediye’yi kazanmak zorundayız. Belediye’yi kazanmanın yolu da kadınlarımızın çalışmasından ve dayanışmasından geçiyor. Kırgınlıkları bir kenara bırakmalıyız. Kadınsız devrim olmaz. Karacabey’de devrimi kadınlar yapacak.

Ulu Önderimiz Atatürk’ün de dediği gibi, “Zaman ilerledikçe, ilim geliştikçe, medeniyet dev adımlarıyla yürüdükçe; hayatın, asrın bugünkü gereklerine göre evlat yetiştirme’nin güçlüklerini biliyoruz. Anaların bugünün evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar!”

CHP, ülkemizde ilericiliğin ilk hedef saydığı kadın haklarını yükseltme savaşının öncüsü olmuştur. CHP’nin iktidar hedefini gerçekleştirmesi için heyecanlı, bilgili bir kadın örgütüne şiddetli bir ihtiyaç vardır. Kadın arkadaşlarıma sesleniyorum; el ele vererek CHP’yi iktidara taşıyacağız. Umarım bu birlikteliğimiz, dayanışma kahvaltımız Karacabey’de CHP’nin iktidar yolunu aralayan ilk adımımız olur. CHP’de kadınlarımızın yeri başımızın üzerindedir. Kadınlarımızın dünyasını yeniden oluşturmak için bu yola çıktık.

 

Her karış toprağı atalarımızın kanıyla sulanmış, hepimizin de anası olan vatanımız kimlerin elinde ne hale getiriliyor. Cennet vatanımızın içinde bulunduğu bu karanlık ortam, toplumun her kesiminde ciddi bir duyarlılık ve uyanış gerektiriyor. En büyük duyarlılığın ise biz kadınlara ve annelere düştüğüne inanıyorum. Artık demokrasi mücadelesinde bu karanlık zihniyetin en çok mağdur ettiği kesim olan kadınların daha kararlı bir şekilde saf tutması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle, toplumumuzun ve çocuklarının geleceği için kaygı duyan tüm kadınlarımızı CHP saflarında siyasete davet ediyorum.

2017’nin ilk 10 ayında 338 kadın öldürüldü. 258 kadına cinsel şiddet uygulandı. Bu topraklarda her gün aramızdan 5 kadın öldürülüyor. Ülke politikalarının değişmesi gerekiyor. Mevcut iktidarın bunu duyması gerekiyor. Caydırıcı olmayan yasalarla kadına yönelik şiddetin önü açılıyor. Kadın ölümlerinde iyi hal indirimi olmaz. Bu ülkede artık birçok kesim korku içerisinde yaşıyor. Konuşmaktan korktuğumuz bir ülkede yaşıyoruz. Her şeye rağmen sessiz kalmak bizim tarzımız değil. Susmayacağız sessiz kalmayacağız. Her yerde sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz.

Ülkemde kadın cinayetlerinin son bulması, kadının geri kalmışlığının kader olmadığını kanıtlamak için, özgür düşünen, kendi kararını verebilen, akıl ve bilimden ayrılmayan Mustafa Kemal Atatürk’ün biz kadınlara verdiği güçle bu yola çıktık. Arkadaşlarım ile birlikte, Karacabey’de Kadın Örgütlenmesi’ni daha da büyüteceğiz. Kadın üye sayımızı arttıracağız. Sosyal faaliyetler de bulunarak, kadınlarımıza CHP’yi sevdireceğiz. 2019’da gerçekleştirilecek yerel ve genel seçimlerde, Karacabeyli kadınlarımızın en çok oy verdiği parti CHP olacak. Kapı kapı, ev ev gezeceğiz. Bunun sözünü veriyoruz.”

İlgili Terimler :
TemaFabrika