Dolar : Alış : 5.6481 / Satış : 5.6582
Euro : Alış : 6.5039 / Satış : 6.5156
HAVA DURUMU
hava durumu

Karacabey22°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 2833 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP’Lİ SARIBAL:KÖMÜR SANTRALİ BURSA’YI KATMER KATMER ZEHİRLEYECEK

02 Şubat 2018
Bugün: 1 - Toplam Okuma: 158
Ana Sayfa » Yurt Haberleri»CHP’Lİ SARIBAL:KÖMÜR SANTRALİ BURSA’YI KATMER KATMER ZEHİRLEYECEK
CHP’Lİ SARIBAL:KÖMÜR SANTRALİ BURSA’YI KATMER KATMER ZEHİRLEYECEK

(Basın Açıklaması- 1 Şubat 2018)

Bursa İli Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin (DOSAB) buhar ve elektrik ihtiyacını karşılamak üzere şehrin ortasında kömürle çalışacak “Buhar ve Enerji Üretimi Tesisi (374 MWt)” kurulmak istenmektedir.


Bu projenin Mart 2015 tarihli ilk Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, teknik ve bilimsel eksikliklerine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından yeterli bulunarak 1 Nisan 2015 tarihinde “Nihai ÇED Raporu” olarak kabul edilmiştir.

DOSAB TERMİK SANTRALINA İTİRAZLARIMIZ

  • Tesiste günde 1.200 ton kömür yakılacaktır. Bir ailenin kış mevsiminde 1,2 ton kömür kullandığı düşünülürse, tesisin 1.000 ailenin bir yılda kullanacağı kömürü 1 günde yakacağı anlamına gelmektedir.
  • Santral kurulursa insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Kömürlü termik santraller solunum ve kalp-damar sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa, hatta kansere ve erken ölümlere yol açmaktadır.
  • Santral şehrin tam da ortasına kurulmakta olup; etki alanı içerisinde yüz binlerce insan yaşamaktadır. Santralın yerleşim yerlerine çok yakın olması ve hâkim rüzgâr yönünün kent merkezine doğru olması nedeniyle hava ile taşınacak kirleticilerden şehrin tümü olumsuz etkilenecektir.
  • Santraldan kaynaklanacak zehirli kimyasalların havaya ve suya karışacak olması bir yandan asit yağmurlarına yol açacak, öte yandan da küresel ısınmaya katkıda bulunacaktır.
  • Santralin kirlettiği su ile sulanacak tarım ürünleri kirlenecek; tarım arazilerinin verimi de düşecektir.
  • Halkın bu projeden hiçbir kazancı olmayacak; santral yalnızca gözünü kâr hırsı bürümüş bazı iş adamlarının kârını arttıracaktır. Kaldı ki ülkemizin elektrik enerjisi kurulu gücü ihtiyaçtan fazladır.
  • Bu gerçekler bilimsel olarak kanıtlandığı halde, Bursa’nın tam ortasına kömürlü termik santral yapılması bir kent cinayetidir. Bursa’mızın içindeki insanlarla birlikte ölüme gönderilmesidir.

“ÇED OLUMLU” KARARININ İPTALİ

Yüz binlerce insanımızın sağlığını olumsuz etkileyecek bu santrale Bakanlık tarafından verilen “ÇED Olumlu” kararına açtığımız dava sonucu Bursa 2. İdare Mahkemesi 19 Ekim 2015 tarihinde oybirliği ile yürütmeyi durdurma kararı vermiş; 5 Mayıs 2016 tarihinde de kararı iptal etmiştir.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NIN ACELESİ VAR

DOSAB yönetimi, İdare Mahkemesi’ndeki kararda yer alan eksiklere göre hazırladığı yeni ÇED raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunmuştur. 15 Temmuz darbe girişimi tarihinden 3 gün sonra 18 Temmuz’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda İnceleme Değerlendirme Kurulu toplantısı yapılmış ve 25 Temmuz 2016’da yeniden “ÇED Olumlu” kararı alınmıştır. Bu arada, bir önceki DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı FETÖ soruşturması nedeniyle görevinden istifa etmek zorunda kalmış; hatta tutuklanmıştır.

5 Ekim 2016 tarihinde 2. “ÇED Olumlu” kararının durdurulması ve iptali için açtığımız davada mahkeme, ikiye karşı bir oyla aleyhimize karar vermiştir. Bu sonucu adil bulmuyoruz. Davayı temyize taşıyacağız. Bursa halkı, zaten kirli olan havasının daha da kirletilmesini kabul etmiyor. Bu yanlıştan derhal dönülmelidir.

Bursa halkı olarak DOSAB’ın ölüm santrali kurulmasına razı olmayacağız, tüm kararlılığımızla mücadelemizi sürdüreceğiz. Halkımızın zehirlenerek yavaş yavaş öldürülmesine; toprağımızın, suyumuzun ve havamızın kirletilmesine izin vermeyeceğiz.

İlgili Terimler :
TemaFabrika