Dolar : Alış : 6.3095 / Satış : 6.3208
Euro : Alış : 7.3766 / Satış : 7.3899
HAVA DURUMU
hava durumu

Karacabey28°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 2833 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

CHP’Lİ AYDIN: ZEYTİNE PRİM DESTEĞİ VERİLMELİ

28 Aralık 2017
Bugün: 1 - Toplam Okuma: 168
Ana Sayfa » Yurt Haberleri»CHP’Lİ AYDIN: ZEYTİNE PRİM DESTEĞİ VERİLMELİ
CHP’Lİ AYDIN: ZEYTİNE PRİM DESTEĞİ VERİLMELİ

Orhangazi Ziraat Odası’nı ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, zeytine prim desteği verilerek, zeytin üreticisinin her açıdan desteklenmesi gerektiğini söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, beraberinde CHP Orhangazi İlçe Başkanı Sevim Turan ve yönetimiyle Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere’yi ziyaret ederek çiftçi, köylü ve üreticinin sorunları hakkında bilgi aldı. Zeytinde iyi bir sezon yaşandığını ve üreticinin son 5 yıla göre bu sene yüzünün güldüğünü ifade eden Aydın, zeytine prim desteği verilmesi durumunda çok daha iyi dönemler yaşanacağını belirtti. Aydın, “Dünyada zeytine prim desteği vermeyen tek ülkeyiz. Maalesef üreticimiz yeterli desteği almıyor. Tarım olmadan hiçbir ülke ayağa kalkamaz. En kritik sektör tarım sektörüdür. Biz bırakın tarımı desteklemeyi en güzel ovaları dahi mahvediyoruz. Orhangazi bir taraftan İstanbul’un sanayisine çekilmeye çalışılıyor” dedi.

“TOPRAĞIN FABRİKASI YOK”

Çiftçinin borcunu ödeyemez durumda olduğunu ve masraflarını dahi karşılayamadığına vurgu yapan Aydın,  köylünün dededen, atadan kalan tarlalarını borçları yüzünden satarak bir bir kaybettiklerine dikkat çekti. 100 yıllardır zeytinden kazanan ailelerin çocuklarının şimdi Bursa’da asgari ücretle iş aradıklarını dile getiren Aydın şöyle devam etti:

“Toprağın fabrikası yok. Elimizdeki kıymetin, bu değerli toprakların farkında değiliz. Tarım politikası milli olmak zorunda. Herkes, her yerde her şeyi ekerse, 80’li yıllarda kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken bugün olduğu gibi hiçbir konuda kendimize yetemez duruma geliriz. Bunun bir sorumlusu olması gerekiyor.” 

 

 
 
İlgili Terimler :
TemaFabrika