Dolar : Alış : 6.3635 / Satış : 6.3750
Euro : Alış : 7.4387 / Satış : 7.4521
HAVA DURUMU
hava durumu

Karacabey25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 2833 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖZKAN’IN KİTAP SEVGİSİ VE KÜTÜPHANEMİZ

02 Kasım 2017
Bugün: 1 - Toplam Okuma: 384
Ana Sayfa » Köşe Yazısı»ÖZKAN’IN KİTAP SEVGİSİ VE KÜTÜPHANEMİZ
ÖZKAN’IN KİTAP SEVGİSİ VE KÜTÜPHANEMİZ

ÖZKAN, KİTAP VE KÜTÜPHANE…

Karacabey Belediyesi tarafından başlatılan ve Özel Tan Okulları işbirliği ile topluma örnek olması için hayata geçirilen ‘Başkanımla Okuyorum’ projesi, takdire şayandır. Bunu akleden ve uygulamaya koyan başkan Özkan’ı  kutlamak isteriz.

‘Başkanımla Okuyorum’ etkinliğinin ikincisi, önceki gün Belediye Başkanı Ali Özkan’ın makam odasında gerçekleşti.

Etkinlik kapsamında minik öğrenciler, bir başka deyişle de çocuklar, belediye başkanı ile aynı masada kitap okuma heyecanını yaşadı.

Toplumda okuma farkındalığını artırmak için başlattıkları bu projenin, kamuoyunda büyük ilgi uyandırdığını belirten Özkan, “Geleceğimizin teminatı minik yavrularımıza, kitap okuma sevgisini erken yaşta aşılarsak, geleceğimiz daha parlak ve daha aydınlık olacaktır. Bu yüzden millet olarak okuma alışkanlığımızı daha da artırmalıyız’’ dedi.

Çocuklara kitapları tanıtmak, sevdirmek yapılabilecek iyiliklerin en kutsalı, en akıllıcasıdır. Onlara okuma alışkanlığının ve kitap sevgisinin verilmesi, kötü alışkanlıklara yönelmelerini de engelleyecek, onları aydınlıklara ve başarıya yöneltecektir.

Okuma alışkanlıkları gelişmiş öğrenciler, özet çıkarmada, okuduklarını anlama ve anlatmada, sorunları yorumlayabilmede daha ileri düzeye ulaşacaktır.

Bu arada okuma alışkanlığı ve kitap sevgisinin yanında kitapları iyi kullanma ve koruma alışkanlığı da verilebilir. Kitapları yıpratmadan kullanmak, onları daha çok kişinin okumasına olanak tanıyacaktır.

O.WILDE: ”Kitap okumak, dünyanın en namuslu insanlarıyla sohbet etmektir” der. HERRİK ise: “Kitaplar hiç solmayacak çiçeklerdir.” Bu özdeyişten hareketle kütüphaneleri de çiçek bahçesine benzetebiliriz.

Eğitim ve kütüphane birbirlerinin bütünleyicileridir. Kişinin öğrenim sırasında olsun, öğrenim sonrasında olsun, kültürel gelişimini sürdürebilmek için başvuracağı yer kütüphanedir.

Yukarıda Başkan Özkan’ın  kitaba verdiği değeri ve çocuklara kitap sevgisinin aşılanmasını amaçlayan “Başkanımla Okuyorum”  etkinliğini takdir ettiğimizi vurgulamıştık. Ancak, belediye olarak Karacabey’e modern bir kütüphane kurulması yönünde hiçbir çabası olmamasını, bunu  aklından bile geçirmediğini  kütüphane hakkında tek söz etmemesinden anlıyoruz!

Bilindiği gibi, Karacabey Halk Kütüphanesi; borcunun ödeyemeyen kiracı gibi, kurulduğu günden bu yana oradan oraya savrulmuş, çok sayıda yer değiştirmiş, bir türlü kalıcı binada konuşlanamamıştır. Şöyle bir anımsayacak olursak, kütüphanemizin Halk Eğitim Merkezi’nin tiyatro kulisinde başlayan serüveni; Dericioğlu, Obalılar ve yıkılan peynir pazarındaki yerlerinde sürerken, eski başkan Koç’un burasını yıkması üzerine yine ortada kalmakla sonuçlanmıştır. Rahmetli Sadık Yılmaz’ın kendi adını taşıyan Tavşanlı Mahallesi’ndeki sokakta bulunan evinin bir bölümünü  tahsis etmesi ile Karacabey Sadık Yılmaz İlçe Halk Kütüphanesi adını alarak, pek göz önünde olmayan, tenha bir yere taşınmıştır. Sokakta rastgele bir Karacabeyliye “Kütüphane nerede?” diye soracak olsanız, büyük bir olasılıkla doğru adresi söyleyemeyecektir!

Rahmetli S.Yılmaz’ın kütüphaneyi sahiplenmesi her ne kadar yerinde ve takdir edilecek davranış ise de ileride bir gün zorunlu bir nedenle mal sahibinin  kütüphanenin işgal ettiği yeri boşaltmasını istemeyeceği ne malum? 

“Başkanımla Okuyorum “ etkinliğini başlatan Özkan’ın, tescillenen kitap sevgisine güvenerek, Karacabey Halk Kütüphanesi’ni kalıcı ve modern bir binaya kavuşturacağına inanıyoruz!

Şöyle merkezi bir yerde, Karacabey’e yakışacak modern bir kütüphane, toplumsal gelişimimize kültür aktaracak ve hiç solmayan çiçeklerle dolu  bahçemiz olacaktır!

Hadi Özkan!

Karacabey’in yıllardır kanayan yarası olan kütüphane sorununu çözmek, sizin gibi kitapsever bir şahsiyete çok yakışacak!

İlgili Terimler :
TemaFabrika