Dolar : Alış : 6.3635 / Satış : 6.3750
Euro : Alış : 7.4387 / Satış : 7.4521
HAVA DURUMU
hava durumu

Karacabey25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 2833 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Karacabey’de Görevden Alınan Belediye Başkanları…

19 Ekim 2017
Bugün: 1 - Toplam Okuma: 1390
Ana Sayfa » Köşe Yazısı»Karacabey’de Görevden Alınan Belediye Başkanları…
Karacabey’de Görevden Alınan Belediye Başkanları…

KARACABEY’DE DE BELEDİYE BAŞKANLARI GÖREVİNDEN ALINDI !


BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASI KARACABEY’İ SARSTI !

Aralarında Ankara, Bursa ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlarının da bulunduğu görevi bırakmaları istenen başkanlar, Türkiye kamuoyunun gündeminde canlılığını korurken, 

Karacabey’in  siyasal tarihinde de  2 belediye başkanının  görevden alındığını yaşı ermeyen genç nesillerin bilgilerine sunmak istedik.

Bunlardan ilki, Bursa’nın ilk ve tek bayan belediye başkanı Şükran Yemişçioğlu’dur. Adalet Partisi’nin 1973 yılında yapılan yerel seçimlere, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçe seçim kuruluna son dakikada yaptığı “evrak noksanlığı” başvurusu  haklı görülünce, AP yerel seçimlere katılamamış, belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için  aday göstermesi  yasal olarak mümkün olamamıştı. Aynı partide Kadın Kolu Başkanı olarak siyasal geçmişi bulunan, aynı zamanda da  eski belediye başkanlarından Mustafa Kırımlı’nın kızı olan Şükran Yemişçioğlu, seçime katılamayan eski partisinden gelen istek ve yoğun talepleri geri çevirmemiş, bir başka deyişle  fırsatı iyi değerlendirmiş ve bağımsız olarak belediye başkanlığına adaylığını ilan etmişti. Seçimi açık farkla kazanmasına kesin gözüyle bakılan Bayan Yemişçioğlu, başkan seçildikten sonra başına gelecekleri çok iyi tahmin etmiş olmalı ki; adeta kapı kapı dolaşarak, bağımsız belediye meclisi adayı olacak kader arkadaşları aramıştı! Nitekim, seçimler beklendiği şekilde sonuçlanmış, Bayan Yemişçioğlu, Bursa’nın ilçesi Karacabey’in ilk ve tek bayan belediye başkanı seçilmişti.1973 yılında Karacabey gibi tutucu bir kasabanın bayan belediye başkanı seçmesi sadece Bursa’da değil, tüm yurtta  olduğu gibi yurt dışında dahi ilgiyle karşılanmış, makamına tebrik amaçlı çuvallar dolusu  mektup ve telgraflar yanında, çeşitli armağanların geldiği bizzat şahsımca gözlemlenmişti. Haber, Hürriyet Gazetesi’nin 1.sayfasında  Şükran Yemişçioğlu mutfakta lahana doğrarken çekilmiş fotoğrafla desteklenerek okuyuculara sunulmuştu. Ancak, bayan başkanın tek sorunu belediye meclisinin tüm üyelerinin CHP’lilerden oluşmasıydı. Bağımsız seçilmiş bayan başkanın gizli gizli AP ilçe yönetimine danışarak belediyeyi yönetmeye kalkışması, bardağı taşıran son damla oldu ve  bu da CHP’li meclis üyeleri ile 180 derece ters düşmesine yol açtı.  

Maaşının düşürülmesinden tutun da, makam aracını kullanmasının yasaklanmasına varıncaya kadar pek çok engelle karşılaşır olmuştu. Görev süresi dolmadan da, “Faaliyet Raporu” CHP’li Belediye Meclisi üyelerince kabul edilmeyerek o zamanki 1580 sayılı Kanundaki  “ Belediye başkanınca meclise sunulan bir önceki yıla ait faaliyet raporundaki açıklamalar, meclis üye tam sayısının dörtte üç çoğunluğuyla yeterli görülmezse, yetersizlik kararıyla görüşmeleri kapsayan tutanak, meclis başkan vekili tarafından mahallin mülkî idare amirine gönderilır. Dosya, gerekçeli görüş de eklenerek Danıştay’a gider. Yetersizlik kararı, Danıştay’ca uygun görüldüğü takdirde belediye başkanı, başkanlıktan düşer” maddesi işletilerek(1976)  görevden uzaklaştırıldı.

“HANIMEFENDİ TELEVİZYON SİZDEN BAHSEDİYOR!”

Bayan başkanın görevden alındığını öğrendiğimde, seçim yasasını da okuyarak 60 gün sonraki ilk pazar günü Karacabey’de Belediye Başkanı seçimi yapılacağını da vurgulayarak haberi  TRT’ye geçtim. Ayni gün,  Marmara  Belediyeler Birliği’nin Bandırma’daki toplantısında olan bayan başkan,TRT’nin 20.00’daki Ana Haber Bülteninin verildiği sırada katılımcılarla birlikte yemektedir. Yanındaki  üst rütbeli subaylardan biri, haberleri  dikkatle dinlemektedir ki, bayan başkana “Hanımefendi televizyon sizden bahsediyor” diyerek kendisini uyarır.Yemek salonu bir anda derin bir sessizliğe bürünür.Öyle ki,sinek vızıldasa duyulacaktır.Bayan Başkan, titreyen ellerindeki çatal ve bıçağı bırakıp, önündeki su dolu bardağa uzanırken,”Beklenen bir şeydi.Sürpriz olmadı!” diye mırıldanır.O’na, artık  özel eşyalarını toplamak ve personeli ile vedalaşıp belediye binasını terk etmek kalmıştır!

El ele vererek Karacabey için çalışılması gerekirken, partizanlık güdülerek kamuoyunda kabul görmeyen başkanın düşürülmesi,  seçilmesinde  olduğundan fazla ilgi toplamıştı. Ardından yapılan seçimlerde Muhittin Tüydeş, belediye başkanlığına getirildi.Ardından gelen 1980 askeri darbesi, O’nu da zamanı dolmadan koltuktan etti.

FUAT MERT’İN GÖREVDEN ALINMASI

Görevden alınan 2.Karacabey Belediye Başkanı ise Fuat Mert’tir.Ayrıca, Fuat Mert dönemi,  Karacabey Belediyesi’nin  iflasını ilan ettiği dönemdir.Belediyenin borçlarının arttığı ve personele aylarca maaş verilemeyen acınası bir çöküştür yaşanan. Rahmetli Süleyman Demirel’ci olduğu halde,Turgut Özal’ın ANA Vatan Partisi’nden aday olarak 1984 yılında Karacabey Belediye Başkanlığına getirilen Mert’in belediyeye, jeneratör alımında usulsüzlük yaparak şahsına maddi çıkar sağladığı iddiasını,   Bursa’da yayınlanan yine Demirel’i tutan  yerel bir gazete gündemden düşürmeyince   olay yargıya taşındı. Yine o yıllarda yürürlükte olan 1580 Sayılı Belediyeler Kanunun ilgili maddesinin, “Görevleriyle ilgili bir suç nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma açılan belediye başkanları, kesin hükme kadar İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılabilir.” hükmünün uygulanmasında  kamu yararı gözetilerek görevden uzaklaştırıldı.(1988) Üstelik, Mert ; ANAP’tan seçilmiş ve iktidarda da ANAP vardı. (Bir hayli uzun süren yargılama sonucu Mert’in suçsuz bulunduğunu da belirtmekte yarar görüyoruz.)

Yerel seçimlere ise  6 ay kalmıştı. Mert’in davası da sonuçlanmadığından yeniden seçim yapılmayarak, Belediye meclis üyesi Abdullah Esgin vekaleten belediye başkanlığına atandı.6 ay sonra yapılan seçimde Doğru Yol Partisi’nden Rahmetli Ali Hayri Dörter belediye başkanı oldu.

KARACABEY YENİ HABER; Karacabey siyaseti ile ilgilenen gençlerimizin bilgilerine sunar…

İlgili Terimler :
TemaFabrika