Dolar : Alış : 6.3635 / Satış : 6.3750
Euro : Alış : 7.4387 / Satış : 7.4521
HAVA DURUMU
hava durumu

Karacabey25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 11 Kategoride 2833 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

6 KATLI OTOPARK KARACABEY İÇİN LÜKSTÜR!

10 Ekim 2017
Bugün: 1 - Toplam Okuma: 461
Ana Sayfa » Köşe Yazısı»6 KATLI OTOPARK KARACABEY İÇİN LÜKSTÜR!
6 KATLI OTOPARK KARACABEY İÇİN LÜKSTÜR!

KARACABEY’İN OTOPARK SORUNUNU 6 KATLI DEĞİL, 16 KATLI OTOPARK BİLE ÇÖZEMEZ!


“Karacabey’e otopark yapılmasın” demiyoruz.”Tek bir yere 6 Katlı otopark yapılacağına,değişik semtlere bir,iki katlı  çok sayıda otoparklar yapılsın” diyoruz! Lüks olan 6 katlı otoparktır!

“Karacabey’de Otopark Çilesi” başlıklı haberimizin Karacabey YENİ HABERde yayınlanmasından kısa bir süre sonra belediyeden yanıt denilebilecek içerikte aldığımız  haberi sizlerle paylaştık. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey kent merkezindeki otopark sorununun mevcut vergi dairesinin bulunduğu 1200 m2.lik alana yapılacak 6 katlı otopark ile köklü bir çözüme kavuşturulacağını iddialı bir dille kamuoyuna duyuruyordu. İlk etapta sevindirici bir gelişme olarak görülüyor olsa da; 6  katlı değil, 16 katlı otopark da yapılmış olsa Karacabey kent merkezindeki otopark sorununun  çözülemeyeceğini düşünüyoruz!

Dilimizin döndüğü ölçüde gerekçesini anlatmaya çalışalım. Bir kere, yapılması düşünülen 6  katlı otoparkın yapılacağı alan Garipçe Mahallesi’nde. Bir başka anlatımla, Atatürk Kent Meydanı’ndaki otoparka  bir hayli yakın mesafede.  Otoparkın sadece çevresindeki mahallelere hizmet vereceği kesin ve yerinde bir tespittir. Otoparka uzak mahallelerden  herhangi birinde ikamet ediyor olsanız, akşam işinizden saat 19.00 ya da 20.00 gibi evinize dönmek istediğinizde arabanızı Garipçe Mahallesi’ndeki  6 katlı otoparka mı götüreceksiniz?  Veya işyeriniz 6 katlı otoparka yakın değil ise, aracınızı otoparka bırakıp, işyerinize  yürüyerek mi gideceksiniz?   Yoksa bir taksi tutarak mı? Hadi yine öyle ya da böyle bir şekilde evinize ulaştınız diyelim. Sabah yine işe gideceksiniz. Ama aracınız taa Garipçe Mahallesi’ndeki 6 katlı otoparkta sizi bekliyor. Peki oraya nasıl ulaşacaksınız? Yine iki seçeneğiniz var: Ya yürüyeceksiniz, ya da bir taksi çağıracaksınız…Ne dersiniz? Bu olacak iş mi? 

Yapılacağı açıklanan 6 katlı otoparktan  uzakta oturan araç sahiplerinden şimdi çok samimi bir yanıt istiyoruz. Bu durumda siz aracınızı eskiden olduğu gibi yine evinizin önüne mi park edersiniz , yoksa ücret de ödeyeceğiniz sözü geçen katlı otoparka mı? Elbette evinizin önüne park edeceksiniz. Ee hani  belediyemiz; ”6 katlı otopark ile Karacabey kent merkezindeki otopark sorunu kalıcı bir çözüme kavuşacak” diyordu. İddia ediyoruz ki, yapılacak masrafa yazık olacak! 6 katlı otoparkın akıbeti, eski Başkan Erol Onur’un yaptığı ve şimdiki Başkan Ali Özkan’ın yıktığı Hükümet Konağı arkasındaki katlı otoparka benzeyecek, tatmin edici işleve sahip olmadığı görülünce katlı otopark ileride seçilecek  bir belediye başkanı tarafından yıkılacaktır!

6 katlı otoparkın ancak bir- iki katı kullanılabilecek, diğer katlar boş kalacaktır. O halde, Atatürk Kent Meydanı’ndakine benzer bir otopark yapılması  ve üst katların işyeri olarak değerlendirilmesi daha akılcıdır.

Ayrıca, kapalı pazar yerinin o büyük arsası da değerlendirilmeli ve alt katı otopark, zemin  katı şimdiki gibi pazar yeri, bir bölümü kadın, yada diğer bir deyişle köylü pazarı, üst katlarında da kültür merkezi, sinema, tiyatro, kütüphane ve halkımızın sosyalleşmesine katkı sağlayacak toplantı salonları vb. olmalıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yılbaşında yürürlüğe gireceğini duyurduğu yeni  İmar Yasası’ndaki her daire için 1 otopark alanı bırakılması zorunluluğu da zamanı geldiğinde titizlikle uygulanmalı, mevzuata göre davranmayanlara  verilen  inşaat ruhsatı iptal edilmeli, yada kesinlikle ruhsat verilmemelidir.

Karacabey kent merkezindeki otopark sorununun kalıcı ve köklü çözümü ise, yeni yapılacak binaların, zemin katlarına daire sayısı kadar otopark alanı bırakılmasını zorunlu kılmakta aranmalıdır!


ZORUNLU BİR AÇIKLAMA: Lütfen dikkat! Biz “Karacabey’e otopark yapılmasın” demiyoruz.”Tek bir yere 6 Katlı otopark yapılacağına,değişik semtlere bir,iki katlı otoparklar yapılsın” diyoruz!   

 

İlgili Terimler :
TemaFabrika